Suicidalno ponašanje se može definisati kao svako ponašanje koje je svesno ili nesvesno i namerno usmereno na samouništenje i okončanje vlastitog života. U grupu samoubilačkih ponašanja ubrajaju se pokušaji samoubistva i samoubistva. Samoubistvo je definitivan i krajnji čin kojim čovek sebi oduzima život. Suicidalnom činu prethodi prvobitno ideja o suicidu sa pasivnom željom da se bude mrtav, zatim može da sledi aktina suicidalna ideacija sa namerom za smrću i razrađenim planom kako izvršiti suicide. Onda slede pripremne aktivnosti pre neposrednog suicidalnog ponašanja, presuicidalni sindrom, pokušaj suicida i na kraju sam suicid. Međutim nekad suicid može da bude impulsivan čin kada se osoba odluči na tako nešto u trenutku preplavljenosti teškim osećanjima bez prethodne pripreme i plana.
Presuicidalni sindrom, prema nekim autorima, treba shvatiti kao važan znak upozorenja a koji se odnosi na psihičko stanje osobe koja planira suicide i osećanja sa kojima se osoba bori poput osećanja bezperspektivnosti, beznadežnosti, bespomoćnosti, očajanja, samooptuživanja, usamljenosti, doživljaja da je niko ne razume, samosažaljevanja i okretanjem agresije prema sebi.
Među adolescentima i mladima najčešće se sreće tzv. osećajno-impulsivni tip samoubilačkog ponašanja koji predstavlja maladaptivni način oslobađanja od naraslih i pomešanih osećanja poput agresije, zavisti, mržnje, strepnje, straha, tuge, depresije. Kod mlade osobe se usled različitih pritisaka i osujećenja mogu javiti za posmatrača sa strane beznačajan bes ili ljutnja ili neprijateljstvo kao izdanci agresivnosti i koje je teško kontrolisati kada dostignu visoki stepen. Kako se ispoljavanje agresivnosti u društvenom kontekstu ne dozvoljava i sankcioniše, drugi ne prihvataju takva agresivna osećanja onda ta agresija, s obzirom na slabije integrisano ja mlade osobe i visoku vulnerabilnost, se okreće prema sebi, kao jedini način rasterećenja i olakšanja. Adolescent se nalazi u psihološki i biološki osetljivoj fazi, u prelomnim okolnostima kada je izložen nekoj realnoj ili imaginarnoj opasnosti, unutrašnjoj ili spoljašnjoj i kada u tom trenutku pokušaj samoubistva vidi kao jedini način izlaska iz nepodnošljivog stanja unutrašnjeg bola, patnje, napetosti ili prestrašenosti. Depresivna osećanja, tuga, sniženo raspoloženje osećanje krivice, pojačane potrebe za samokažnjavanjem, samopotcenjivanje i samoobezvređivanje, očajanje, takođe su deo ove složene intrapsihičke dinamike.
Oslobađanje i rasterećenje od naraslih, teško podnošljivih i nepodnošljivih unutrašnjih osećanja može se postići i na drugi način, pomoću okoline i značajnih drugih objekata/osoba iz života, jer su sve ovo osećanja koja traže prepoznavanje, saosećajnost, prihvatanje i razumevanje od strane drugih. Okolina svojim saučestvovanjem može da spreči okretanje agresije od unutra ka spolja.
Faktori rizika
U faktore rizika spadaju:
Potencijalni okidači suicidalnog čina
Okidači suicidalnog čina mogu da budu aktuelna traumatska iskustva, razočaranja, gubici, odvajanja, raskidi, duševne smetnje, neizlečiva fizička bolest, loše ocene u školi, razdor u porodici i sukob s roditeljima, finansijska kriza, poniženje i sramoćenje, usamljenost, moralna osuda, socijalno odbacivanje, strah od kazne.
Moguće funkcije suicidalnog čina
Sam suicidalni čin može da ima višestruko značenje koje nastaje u zamršenoj igri između poriva života i poriva smrti. Kod osoba sa suicidalnim mislima, tendencijama i radnjama u kolebanju ovih protivrečnih težnji prevlast preuzimaju rušilačke, usmerene protiv nagona života.
Neke od funkcija suicidalnog čina su:
Prevencija
Samoubistvo je ozbiljan javnozdravstveni problem sa ozbiljnim posledicama na pojedince, porodice, društvo u celini i stoga napori celokupnog društva, institucija od značaja kao i svakog od nas treba da budu usmereni ka njegovom sprečavanju. Prevencija se odnosi na skup mera koje je potrebno preduzeti da bi se smanjio rizik od pojave suicida. Jedna od prvih mera bi trebalo da bude podizanje svesnosti i edukacija, počev od edukacije osoblja iz primarne zdravstvene zaštite za prepoznavanje ranih znakova mentalnih problema ili poremećaja koji mogu da budu povezani sa suicidom, preko edukovanja zaposlenih u školama, policiji i drugim ustanovama od značaja kako da prepoznaju i reaguju na ponašanje ili razmišljanje pojedinca a koje može da upućuje na potencijalnu suicidalnost.
Na šta obratiti pažnju:
Protektivni (zaštitini faktori)
U protektivne faktore ubrajamo sve one činioce koji doprinose smanjenju suicidalnih misli, želja, namera i ponašanja.
Jelena Krstić, psiholog; psihoterapeut pod supervizijom
Kontakt:nikolic.jeka@gmail.com
Korišćena literatura:
Dečja i Adolescentna psihijatrija; Ivan Begovac i saradnici,
Psihopatologija detinjstva i mladosti; Nevenka Tadić
Designed & Developed by Halistor
Copyright © 2022 Animaplus. Sva prava zadržana